E-ticaret Nedir ?

Her geçen gün gelişen ve değişen dünyanın ritmine ayak uydurduğumuz bu teknoloji çağında, hemen tüm etkinliklerimizin temeline ‘internet’ kavramı yerleşmiştir. Alışveriş, satın alınacak ürün ile ilgili piyasa araştırması, ürün satışı gibi pek çok faaliyet dışarı çıkmak zorunda kalmadan internetin olduğu her yerde telefon ve bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Bahsedilen etkinliklerin dijital ortamda “E-Ticaret” başlığı altında toplanması 1990’ lı yıllara dayanmaktadır. Peki nedir bu E-Ticaret? E-Ticaret çeşitli mal ve hizmetlerin, reklamlarının yapıldığı, satışlarının gerçekleştiği ve dağıtımlarının sağlandığı çevrimiçi ticaret sitelerinin genel adıdır. E-Ticaret sitelerinde çevrimiçi ödeme, kapıda nakit ödeme, kredi kartı ile ödeme gibi seçenekler mevcuttur.

E-Ticaret Sitelerin Çalışma Prensibi

E-Ticaret sitelerinde asıl amaç; müşterilerin aramakta olduğu ürün ve hizmetlere kolaylıkla ulaşmalarını sağlayacak, müşteri memnuniyetine değer veren, güvenilir bir altyapı ve ödeme sistemine sahip bir platform oluşturmaktır.

Elektronikten aksesuara, giyimden gıdaya, finanstan gayrimenkule kadar sınırsız kategorisi bulunan E-Ticaret sitelerinde, aranan ürün ve hizmete hızlı ulaşım sağlamak adına filtre uygulaması, özelleştirilebilir fiyat aralığı, ürünün veya hizmetin sorunsuz teslimatı için şeffaf ambalajlar gibi pek çok özellik sayesinde müşterilere keyifli bir alışveriş yapma imkanı tanınır.

Başta alışveriş merkezleri olmak üzere yerel mağaza ve marketlerin ziyaret edilme sıklığı gün geçtikçe azalmaktadır. Elektronik ortamdan erişilebilen E-Ticaret sitelerinin birçok ikame ürün ve hizmeti bünyesinde barındırması bu durumun en önemli kaynaklarından biridir.

E-Ticaretin Sınırı

Müşteriler kendi şehir, bölge veya ülkelerinde bulunmayan ürün ve hizmetler için yurtdışında faaliyet gösteren E-Ticaret sitelerini kullanmaya başlamışlardır. 7 iş günün geçmeyen sipariş teslimatları, güvenli ödeme sistematiği ve iade koşulları ile ulaşılamayan ürün ve hizmetlerin elde edilmesi daha kolay hale gelmiştir. Böylelikle E-Ticaret işlemlerinin hem kategori hem de ulaşılabilirlik sınırının olmadığı söylenebilmektedir.

Müşterilerin baz aldığı ürün ve hizmetlerin kalitesi, E-Ticaret sitelerinde bulunan görseller, bilgilendirici açıklamalar ve en önemlisi kullanıcı yorumları neticesinde şekillenir. 2 aynı ve uygun fiyatlı ürün arasından yüksek puan almış, birçok olumlu geri dönütü bulunan ve bilindik bir markanın ürününe yönelmek daha yüksek ihtimallidir. Bunun yanı sıra aynı ürünü satın alan kimsenin bulunmadığı veya yorum bırakmadığı, ürün ile alakalı detayların net bir şekilde verilmediği, markanın hiç duyulmamış bir marka olduğu ve yeterince görsel bulunmayan diğer ürünün satın alma ihtimali çok daha düşüktür.

E-ticaret Türleri

B2C E-ticaret Modeli: firmadan son kullanıcıya yani tüketiciye yönelik e-ticaret olarak adlandırılır.

B2B E-ticaret Modeli: firmadan firmaya yapılan e-ticaret modelidir (Toptancıdan Firmaya Şeklinde Yapılır)

C2C Eticaret Modeli: Tüketiciden Tüketiciye yapılan Satışlara verilen isimdir Örnek: Trendyol, Gittigidiyor, Letgo vb.

E-ticaret Paketleri

B2B ve B2C Uyumlu E-ticaret Paketleri , C2C Pazaryeri E-ticaret Modeli

Ücretsiz Demo

E-ticaret Yönetim Panelimizi Ücretsiz İncelemek İçin Aşağıdaki Formu Lütfen Eksiksiz Doldurunuz.
    E-ticaretE-ihracatC2C Pazaryeri