E-ticaret Siteniz İçin Seo Önerileri

E-ticaret Sitenizin Arama motolarında (Google,Yandex,Bing vb) Daha İyi Sıralarda Çıkabilmesi İçin Aşağıdaki Çalışmalara Özen Gösterebilirsiniz.

Stok Biten Ürünleri Silmeyin

E-ticaret sitenizde ürünlerinizin stokları bitebilir veya o ürünü siteden kaldırmanız gerekebilir ama bu durum 404 Hatalarına sebep olacaktır ve arama motorları bu durumu sevmemektedir bunu yerine ürünü kategoride gizleyebilir ve tükenen ürünlere stok 0 olduğu için sepete eklemeyi durdurabilirsiniz kobidirekt e-ticaret sisteminde bu özellikler bulunmaktadır. Eğer ürünü illaki silmeniz lazım ise kobidirekt yönetim panelinde Seo Yönetimi > 301 Kırık Link Yönlendirme bölümünden o ürününüzün linki farklı bir ürüne veya kategorisine yönlendirme yapabilirsiniz.

Meta Bilgilerini Doldurunuz

Tüm E-ticaret Paketlerinde tümünde otomatik meta bilgilerini doldurabilir ama özel olarak kendiniz doldurucaksanız ürün veya kategori olsun o sayfa ile ilgili açıklama bilgilerini girmeniz gerekir. Sayfa içerisinde geçmeyen kelimeleri meta bilgilerine girmeyiniz. Meta İçeriklerinin Kaç Karakter Olması Gerektiği Aşağıda Belirtilmektedir.

Meta Başlık: 70 Karakter
Meta Açıklama: 160 Karakter Önerilen
Meta Kelimeleri: 260 Karakter Önerilen

Not: Eğer E-ihracat paketlerimizi kullanıyorsanız her dil için ayrıca meta içerikleri girmeniz gerekir.

Google Search Console Kesinlikle Kullanın

E-ticaret Siteniz için Google Search Console kesinlikle kullanmanızı öneririz. Çünkü E-ticaret Siteniz ile ilgili sorun veya google tarafından bir öneri olduğun’da google size buradan ulaşır aynı zamanda site haritanızı google console üzerinden tanıtırsanız yeni eklediğiniz ürün,kategori veya sayfaları daha hızlı keşfetmesini sağlayabilirsiniz. sitenizin harita linki siteadi.com/sitemap.xml olarak geçmektedir.

Ürün ve Kategorileri Detaylı Açıklayın

Bu işlem hem müşterileriniz için hem arama motorları için en iyi verimi verecektir müşterileriniz ürün hakkında aklına takılan hiç bir konu kalmaz ise o ürünü alma oranı az açıklama veya hiç açıklama girmeyene göre çok daha yüksek olacaktır. Arama motorları açısından ise sayfa da ne kadar ürün ile ilgili açıklama yazısı ve kelimeler olur ise o kadar üst sıralarda çıkma ihtimaliniz olacaktır.

E-ticaret Sitenizi Güncel Tutun

E-ticaret Sitenize belki sürekli ürün eklemenize gerek kalmıyor olabilir ama arama motorlarının botlarının sürekli sitenize girmesi için sayfanızı güncell tutmanızda fayda olacaktır bunun için yöneetim panelimizde bukunan blog özelliğimizi kullanarak tanıtım yazıları yazabilir veya haber sayfasını kullanabilirsiniz.

AMP Hızlandırılmış Mobil Sayfayı Açın

Amp Mobil Cihazlar İçin Hızlandırmış Mobil Sayfa Anlamına gelmektedir Mobil cihazlar için google tarafından geliştirilmiş yapıdır. Amp Özelliği Çoğu E-ticaret Alt Yapısında bulunmayan bir özellik olur kobidirekt’de ise bulunan bir özelliktir bundan dolayı diğer sayfalardan +1 puan kazanarak mobil cihazlarda daha önde çıkma ihtimalinizi artıracak bir özelliktir. Yönetim Panelinde Bunu Açık olduğunu kontrol etmek için Seo Yönetimi > AMP Hızlandırılmış Mobil buradan erişebilirsiniz.
Not: E-ticaret Siteniz Kurulduğunda varsayılan olarak açık olarak gelmektedir.

Tekrarlayan İçeriklerden Kaçının

Her Ürüne Girdiğiniz İçerikler birbirinin kopyası olmasın her içerik için özen gösterin ve özgün olmaya çalışın.

Canonical URL Kullanın

Standart link olarak da bilinen canonical sisteminde, bir sayfaya farklı internet adreslerinden erişim önlenmiş olur. Böylece Google veya diğer arama motorları bu içerikleri kopya olarak görmez. Yönetim Panelimiz de Canonical Link Yapısını kullanmak için Seo Yönetimi > Canonical Linkler bölümünden erişebilirsiniz.

Site Hızınızı Artırın

E-ticaret Siteniz ne kadar hızlı olursa hem müşteri tarafından hem de arama motorları tarafından önem verilmektedir. Arama motorları yavaş olan siteleri ön sıralara almak istemezler. Müşteri tarafından ise çok yavaş açılan sitede alışveriş deneyimini kötü etkiler. Yapmanız Gerekenler Aşağıda Anlatılmıştır.

  1. Anasayfa çok fazla içerik girmeyiniz Örneğin yapılan hatalardan biri tüm ürünleri anasayfaya eklemek veya slayt banner gibi görselleri çok fazla eklenmesi
  2. Görselleriniz çok büyük ölçülerde olmasın resimlerinizi sıkıştırabilirsiniz ayarlar > performans ayarları bölümünden yapabilirsiniz
  3. İçeriklerin sonradan yüklenmesini aktif edin bu sayede kategorilerde ve anasayfa da ürün görsellerinin sonradan yüklenmesini sağlayabilirsiniz.
  4. HTML,CSS ve JS Sıkıştırma İşlemini aktif edin bu sayede sayfanızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz bunun için ayarlar > performans ayarları bölümünden açabilirsiniz.
  5. Önbellek Kullanımını Açın Eğer sayfanız da çok fazla ürün ve içeriğiniz var ise bunlar sorgu olarak yavaşlatmaktadır bunun için tarayıcı önbelleğini ve site önbelleğini açabilirsiniz ayarlar > performans ayarları bölümünden açıp kapatabilirsinzi.

Site İçi Ağını Kuvetlendirin

Bunun İçin Site haritası sayfası bulunmasının yanı sıra blog yazıları yazabilir ve bu blog yazılarınıza ürünlerinizi tanımlayarak sayfa içerisinde link ağı oluşturarak seo ve müşterilerinize katkı sağlayabilirsiniz.

Organik Backlink

Sayfanız için organik backlinkler aralarak internet ortamında daha ünlü yapmayı sağlayabilirsiniz. internetde araştırarak çok fazla sayıda backlink alabileceğiniz kaliteli web siteleri bulabilirsiniz. Not: Backlink para karşılığı ile almayınız organik yollar ile backlink alınız örneğin tumblr veya pinterest de hesap açarak ürünlerinizi tanıtım ve altına ürününüzün linkini ekleyin.

Sosyal Medya İçin Önem verin

Sosyal medya da isminizin çok geçmesi ve sayfanızın tanıtımlarının çok olması hem arama motorları tarafından hem de ziyaretçi kazanmak için faydası olacaktır.

E-ticaret Sitenizi Oluştururken Adım Adım Gidin

Çoğu kullanıcı tarafından yapılan hata şudur örneğin ürünleri ekliyorsunuz ama açıklamalarını sonra dan ekliyorsunuz bu yanlış bir işlemdir ürünü eklerken tüm detaylarını girdik den sonra diğer ürünlerinizi eklemeye geçebilirsiniz. Bunun İçin Bakım Modu Özelliğimizi de kullanabilirsiniz bu sayede sitenizi oluştururken dışarıdan ziyaretçilere ve arama motorlarına kapalıyken sitenizi yapabilirsiniz. bakım modunu açmak için ayarlar > genel site ayarlar > sunucu  sekmesinde bakım moduna açık duruma getirebilirsiniz.

Son Not:

Seo Aslında Sitenize Giren Ziyaretçilere ne kadar iyi deneyim sağlarsanız bu seo çalışması yapmış olduğunuz anlamına gelmektedir. Arama Motorlarına Optimizasyon tabi ki önemli bir konudur ama siz zaten müşterilerize kolay bir e-ticaret deneyimi sunarsanız arkaplan da aslında seo için de işlemler yapmış olacaksınızdır. Bunun için önce müşterilerinizin e-ticaret sitenizde vakit geçirmesini ve kolay anlaşılır dil ile içeriklerinizi girmeye özen göstermelisiniz.

 

Ücretsiz Demo

E-ticaret Yönetim Panelimizi Ücretsiz İncelemek İçin Aşağıdaki Formu Lütfen Eksiksiz Doldurunuz.
    E-ticaretE-ihracatC2C Pazaryeri