Dropshipping nedir? (Stoksuz Satış Nedir)

Dropshipping nedir?

Dropshipping türkçe adıyla stoksuz satış olarak çevrilmektedir. Satacağınız ürünleri stok tutmadan direkt olarak tedarikçi firmalar üzerinden ürün teslimatı anlamına gelmektedir. İşleyiş şu şekildedir tedarikçi firmalar üzerinden ürünleri xml ile sitenize yüklersiniz yüklenen ürünlerde ürünle ilgili tüm detaylar bulunur (ürün kodu, adı, resimleri,varyantları vb) müşteri sitenizden bu ürünleri satın aldığında siz tedarikçi firmaya müşterinin aldığı ürünü ve teslimat adresini iletirsiniz bundan sonrası yani ürün hazırlanma, kargo teslimat işlemlerini anlaşmış olduğunuz tedarikçi firması yapar.

Dropshipping Avantajları / Stoksuz Satış Avantajları

  • Depoya ihtiyacınız yoktur. bu sayede depo tutma, stok sayma vb ihtiyaçlarınız olmayacaktır. Bu hem zaman hem de depo görevinde çalışan ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelmektedir.
  • İnternet bağlantınızın olduğu her yerde e-ticaret sitenizi yönetebilirsiniz çünkü stok, teslimat gibi kısımlar ile siz uğraşmıcaksınız.
  • İstediğiniz ürünleri satabilirsiniz depo tutmanız gerekmediği için, kozmetik, giyim, teknoloji ürünleri gibi istediğiniz kadar tedarikçi ile anlaşıp ürünleri satabilirsiniz.
  • E-ticaret kurma maliyetiniz normale göre daha azdır çünkü elinizde stok olmadığı için ve önceden o ürünler için bir yatırım yapmadığınız için maliyetiniz az olacaktır.
  • Kargo firması ile anlaşma yapmanıza gerek yok çünkü stoksuz e-ticaret yaptığınız için ürünü gönderecek olan Siz değil tedarikçi firmanızdır ve onların zaten anlaşması vardır.

Dropshipping dezavantajları / Stoksuz Satış dezavantajları

  • Kar marjı genellikle daha azdır işin çoğu kısmını tedarikçi firmanız yapacağı için onun bir kar oranı ve size indirim oranı olacaktır.
  • Kargo ve Teslimat kısmında yaşanan hatalar ve sorunlarda müşteriniz ilk önce sizi arayacaktır ve siz direkt olarak kendi kontrolünüzde olmadığı için sizin de tedarikçi firma ile iletişim halinde olmanız gerekecektir.
  • Sattığınız ürünler hakkında teknik bilginiz olmaması eksiklik yaratabilir çünkü müşteri size soru sorduğunda daha önce görmediğiniz ve deponuzda olmayan bir ürün olduğu için cevap vermeniz ve müşterinin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını öğrenmeniz daha zor olabilir.

Stoksuz E-ticaret Nasıl Yapılır

Öncelikle Bir alan adınızın olması gerekir örneğin www.siteadi.com şeklinde daha sonra https://www.kobidirekt.com/eticaret-paketleri/ bu sayfamızdan ihtiyacınıza uygun e-ticaret paketini satın almanız gerekmektedir. e-ticaret siteniz kurulduk dan sonra https://www.kobidirekt.com/xml-tedarikci-firma-listesi/ bu sayfadan çalışacağınız tedarikçi firmalarına karar vermeniz gerekir hepsi bu kadar geri kalan kurulum ve ürün entegrasyon işlemlerini kobidirekt yazılım ekibi yapacaktır..

Ücretsiz Demo

E-ticaret Yönetim Panelimizi Ücretsiz İncelemek İçin Aşağıdaki Formu Lütfen Eksiksiz Doldurunuz.
    E-ticaretE-ihracatC2C Pazaryeri