E-ticarete Nasıl Başlanır 2022

E-ticaret yapmak isteyip nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız. Bu yazımızdaki adımlara göre ilerlerseniz e-ticaret maceranızda size rehberlik yapabilir.

1. Ne Satacağınıza Karar Verin

Eğer hali hazırda bir mağazanız var ise ve bu ürünleri satacaksanız bu konu sizin için pek önemli değil ama eğer sıfırdan başlıyor ve ne satacağınızı bilmiyorsanız e-ticaret üzerinden en çok satılan ürünler makalemizi okuyabilirsiniz: https://www.kobidirekt.com/e-ticaret-ne-satabilirim/ eğer satacağınız ürüne karar verdiyseniz bu sefer de bir soru daha olacaktır bu ürünleri toptancıdan toplumu alacaksınız yoksa stoksuz satışmı yapacaksınız? eğer toptancı üzerinden alacaksanız toplu alım olduğu için güzel indirimler yaptırma şansınız olabilir ama stoksuz satacaksanız xml tedarikçi firma ile anlaşmanız gerekir. Güncel xml tedarikçi firma listesi için https://www.kobidirekt.com/xml-tedarikci-firma-listesi/ bu sayfamızı inceleyebilirsiniz.

2. Şirket Kurma ve Resmi İşlemler

E-ticaret yaparken fiziksel mağaza işletmek den pek farkı yoktur mağaza adı yerine web site adınızı almanız gerekir siteadi.com gibi. Fatura kesmeniz ve kredi kartıyla satış yapabilmek için de şirket olmanız vergi ödemeniz gerekmektedir. Bunu yapabilmek için şahıs veya LTD. şirketi kurabilirsiniz. Daha fazla bilgi için muhasebeciniz ile görüşebilirsiniz. E-ticaret siteniz kurulduk da sonrada E-ticaret bilgi platformu olan etbis ücretsiz olarak sitenize kayıt edebilirsiniz.

3. E-ticaret Alt Yapı ve Tasarım

Şimdi Size Uygun E-ticaret Paketini ve Tasarımı Seçmek Kalıyor. Öncelikle Hangi E-ticaret Modeli Size Uygun olduğuna karar vermeniz gerekmektedir. Aşağıda E-ticaret Paketlerinin Kısa Açılımları bulunmaktadır.

E-ticaret Paketleri: Eğer ürünlerinizi türkiye içinde perakende veya bayilerinize e-ticaret sitesinden veya pazaryeleri(n11,Hepsiburada,Gittigidiyor) düşünüyor iseniz bu durumda e-ticaret paketlerini sayfamızı incelemeniz gerekir.

E-İhracat Paketleri: Eğer Ürünleri hem türkiye de hemde yurt dışında satmayı planlıyorsanız o zaman dil, para birimi ülke bazlı kargo vs özellikleri bulunan e-ihracat paketlerimize bakabilirsiniz.

C2C Pazaryeri Paketleri: Eğer ürün satışını siz yapmayacak firmaların e-ticaret sitenizde mağaza açıp kendi ürünlerini satmasını planlıyorsanız bu durum da c2c pazaryeri paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

Size en uygun e-ticaret paketine karar verdik den sonra E-ticaret sitenizin görsel kısmı kalacaktır bunun için de https://www.kobidirekt.com/eticaret-temalari/ bu sayfamız dan 87 e-ticaret tasarımından birini seçebilir veya özel e-ticaret tasarımı için bize başvurabilirsiniz.

4. Ödeme Kuruluşunuz ile irtibata geçin

E-ticaret Sitenizi Kurdunuz Ürünlerinizi Eklediniz Kredi kartıyla ödeme almak için ödeme kuruluşunuza karar vermeniz gerekmektedir. Bunun için iki yol vardır Birincisi Banka Sanal posları bunun için bankalara başvurmanız gerekir burada dikkat etmeniz gereken konu ise axess kartlarına taksit yapabilmek için axess kartını destekleyen banka üzerinden almanız word kartlar için de aynı şekilde word destekleyen bankadan pos almanız gerekiyor türkiye de kullanılan banka kartlarının sayısı ortalama 7 dersek 7 bankadan ayrıca pos almanız gerekiyor ama onun yerine otomatik sanal pos firmalarını tercih edebilirsiniz. tek başvuruda 6,7 bankanın hizmetini tek başvuruda ve ücretsiz alabilirsiniz ücretsiz sanal pos veren ve iyzico, paytr, moka vb tüm ödeme entegrasyonlarımızı https://www.kobidirekt.com/odeme-entegrasyonlari/ bu sayfa dan inceleyebilirsiniz.

Kampanya & Pazarlama

E-ticaret Sitenizi Kurdunuz Ürünlerinizi ve Kredi Kartı ile ödeme alabilecek durumdasınız artık şimdi yapmanız gereken e-ticaret sitenize ziyaretçi sağlamak bunun için hem ücretli hem ücretsiz çözümler vardır liste aşağıdaki gibidir.

Ücretsiz Yapabileceğiniz Pazarlamalar

 1. Sosyal Medya Hesapları Açılışı , paylaşımlar ve doğru etiket kullanımı ile hem sosyal medya hesabınızı hem de e-ticaret sitenize yüksek trafikler çekebilirsiniz.
 2. Organik Seo Çalışması E-ticaret Sitenize Eklediğiniz Ürünlerinize, kategorilerinize doğru meta kelime ve açıklamaları ekleyerek ziyaretçi çekmeye başlayabilirsiniz arama motorları üzerinden ama ayrıca sosyal medya hesaplarınızdan sayfanızı, ürünlerinizi tanıtan link çıkışı yapabilirsiniz bu sayede organik backlink olacaktır.
 3. Ürünlerinizin Videolarını Çekebilir ve bunları youtube, vimeo vb platformlara yükleyebilir ve açıklama kısmına ürünlerinizin linklerini paylaşabilirsiniz bu sayede video da ürünü inceleyip beğenenler direkt sitenize gelebilir.
 4. Blog Özelliğimizi kullanarak ürünlerin kullanımı amaçları vb konular ile ilgili makaleler yayınlayabilirsiniz.
 5. Ürünlerinizi instagram, facebook veya google alışveriş sayfasına aktarabilirsiniz.
 6. Haber bülteninize kayıtlı olan müşterilerinize düzenli olarak kampanya, yenilik vb mailler gönderebilirsiniz.

Ücretli Yapabileceğiniz Pazarlama Araçları

 1. Google adwords ile google arama sonuçlarında en üst sıralar da çıkabilirsiniz.
 2. Facebook & İnstagram Reklamları
 3. Belirli Siteler ile anlaşarak ücretli makale veya banner reklamları
 4. Dış Seo Çalışması Haber, Blog vb siteler da sitenizi veya ürününüzü tanıtan makaleler yayınlanmasını sağlayıp backlink alabilirsiniz.
 5. Fiyat karşılaştırma sitelerine ürünlerinizi aktarabilirsiniz.
 6. Toplu Mail Gönderimleri Yapabilirsiniz.

Pazaryerleri Üzerinden Satış

E-ticaret sitenizin yanı sıra pazaryerlerinde ürün satmayı düşünüyorsanız pazaryeri entegrasyonlarımızı kullanarak tek panel üzerinden tüm pazaryerlerini yönetebilirsiniz. bunun için yapmanız gereken ilk işlem öncelikle satış yapacağınız pazaryerlerine başvurmanızdır. aşağıda pazaryerlerinin başvuru sayfalarını bulabilirsiniz.

Trendyol Başvuru Sayfası: https://partner.trendyol.com/onboarding/satici-formu

Hepsiburada Başvuru Sayfası : https://merchant.hepsiburada.com/v2/sign-up

Gittigidiyor Başvuru Sayfası : https://www.gittigidiyor.com/satici-magaza-talebi

N11 Başvuru Sayfası : https://so.n11.com/selleroffice/signup

Çiçek Sepeti Başvuru Sayfası : https://www.ciceksepeti.com/ciceksepetinde-satis-yap

Pttavm Başvuru Sayfası : https://www.pttavm.com/magaza-basvuru

Aklınıza daha fazla takılan konumu var o zaman bizimle burayı tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Ücretsiz Demo

E-ticaret Yönetim Panelimizi Ücretsiz İncelemek İçin Aşağıdaki Formu Lütfen Eksiksiz Doldurunuz.
  E-ticaretE-ihracatC2C Pazaryeri